20
30

Co to jest usługa VOD i jak korzystać z niej w legalny sposób?

Filmy i seriale można dziś oglądać bez konieczności opłacania abonamentu czy biletu do kina. Pozwala na to usługa VOD, dzięki której można w domowym zacisku zorganizować dla siebie, swojej rodziny czy przyjaciół domowy seans. Wyjaśniamy więc, co to jest VOD i jakie możliwości zapewnia.

VOD – definicja pojęcia 

VOD to skrót pochodzący od trzech angielskich słów „Video on Demand”. Można je przetłumaczyć jako „video na życzenie” lub „video na żądanie”. VOD to zatem usługa, która pozwala użytkownikowi oglądać filmy dokładnie wtedy, kiedy ma na to ochotę. W żadnym stopniu nie ogranicza go ramówka telewizyjna czy repertuar kinowy. Sam wybiera czas i sposób wyświetlania transmisji. Może wykorzystywać do tego dowolne urządzenie obsługujące sieć, np. smartfon, tablet, laptop, komputer stacjonarny, urządzenie Smart TV czy konsola do gier. Jeżeli posiada dostęp do internetu mobilnego, wtedy istnieje możliwość oglądania nagrań video poza domem – na przykład podczas urlopu. 

Na platformach VOD seriale i filmy mogą być odtwarzane dzięki wykorzystaniu technologii strumieniowej. Nie jest to jednak transmisja w trybie rzeczywistym. Użytkownik w dowolnym momencie może zdecydować, kiedy uruchomić interesujące go nagranie. Wybiera spośród wielu materiałów video, które znajdują się w bazie platformy „video na życzenie”. Zwykle w tego typu serwisach część nagrań jest udostępniana bezpłatnie. Będą to zazwyczaj starsze produkcje telewizyjne i filmowe. Przykładowo na znanej platformie IPLA można oglądać za darmo kultową polską komedię „Sami swoi”, opowiadającą o losach skłóconych ze sobą Kargula i Pawlaka. 

Jak korzystać z serwisów VOD? 

Aby móc oglądać na platformie VOD filmy i seriale, najpierw należy wyszukać interesującą nas pozycję. Szybką i wygodna opcją jest posłużenie się w tym celu udostępnioną przez serwis wyszukiwarką. Wystarczy, że wpiszemy w odpowiednie pole frazę związaną z filmem, np. jego tytuł, nazwisko reżysera, aktora czy scenarzysty. Jeżeli dana produkcja znajduje się w bibliotece platformy, mamy wtedy możliwość przeczytania najważniejszych informacji na temat filmu. Będzie to np. czas jego trwania, zarys fabuły, gatunek czy obsada aktorska. 

Jeżeli materiał jest dostępny za darmo, wtedy wystarczy kliknąć w przycisk odtwarzania. Dostęp do płatnych nagrań otrzymamy dopiero po wykupieniu i wprowadzeniu kodu. Zapłacimy za niego w wygodny sposób, np. kartą, BLIK-iem, czy korzystając z systemu szybkich płatności online. Kiedy już wpiszemy i zatwierdzimy kod, będziemy mieli następnie określony czas na wyświetlenie materiału – np. w serwisie IPLA 48 godzin. Dzięki serwisom VOD, seriale i filmy można obejrzeć nawet kilkukrotnie. Istnieje także możliwość ich przewijania, wstrzymywania i ponownego wznawiania. 

Filmy VOD mogą być odtwarzane na dwa sposoby – z poziomu przeglądarki stron internetowych, a także przy użyciu aplikacji, zainstalowanej wcześniej na urządzeniu. Niezbędny jest dostęp do internetu. Aby nagrania mogło być wyświetlane w nienagannej jakości, ważne jest posiadanie szybkiego i stabilnego internetu. Osoby chcące korzystać regularnie z platform VOD w swoim domu, najbardziej zadowolone będą z łącza światłowodowego. Jeżeli zaś chcemy oglądać filmy poza domem, wtedy sprawdzi się internet światłowodowy. 

Czy oglądanie filmów na platformach VOD jest legalne? 

Korzystanie z serwisów VOD może być w pełni legalne, jeżeli skorzystamy z wiarygodnej, najlepiej działającej od wielu lat platformy, która cieszy się pozytywnymi opiniami użytkowników. Będziemy mogli być wtedy pewni nie tylko legalności, lecz także wysokiej jakości obrazu i dźwięku.

Możemy jednak w internecie trafić również na strony, których właściciele nie posiadają praw do udostępniania filmów. Wprowadzają oni użytkowników w błąd, wyłudzających od nich poufne dane i pieniądze, a także skłaniają do zainstalowanie szkodliwego oprogramowania. Dlatego korzystajmy jedynie z takich serwisów VOD, których wiarygodności jesteśmy pewni. Bezpiecznym wyborem jest m.in. platforma IPLA, należąca do Cyfrowego Polsatu.