25
41

Telewizja internetowa: przyszłość czy teraźniejszość?

W dzisiejszych czasach filmy online są zintegrowane z codzienną dawką surfowania po Internecie tak mocno, jak kilka lat temu były tam animowane pliki GIF. Z tego rozwoju możliwości Internetu korzysta najbardziej telewizja internetowa.

Telewizja przenosi się do Internetu

Już dziś, większość dużych kanałów telewizyjnych ma własną reprezentację online. Na stronach stacji telewizyjnych, można oglądać większość programów w dowolnym momencie. Dodatkowo powstają telewizje internetowe, które oferują nam zróżnicowany zestaw filmów i seriali, często prezentowanych w wysokiej jakości. Oczywiście takie usługi są podzielone na płatne i bezpłatne. Istnieją też projekty, które całkowicie odtwarzają strukturę tego kanału telewizyjnego, ale tylko w ramach Internetu. Oznacza to, że wraz z dostępnością treści stron trzecich, a mianowicie filmów, seriali telewizyjnych, zagranicznych i krajowych programów edukacyjnych, stacje – tworzą własne treści. Czasami taki projekt rodzi się jako dodatek do zwykłego projektu informacyjnego. Formowanie się tego rodzaju „makeweights”, stopniowo przekształcających się w pełnoprawną telewizję internetową, można było zaobserwować w ciągu ostatnich dwóch lat. Pojawiają się pierwsze cotygodniowe talk-show i wywiady, potem zakres programów stopniowo się poszerza, aż w końcu strumień treści zaczyna korespondować informacyjnie z małym kanałem telewizyjnym. Dodatkiem są często filmy online, gdzie ich baza jest nieustannie powiększana o nowe tytuły. Oprócz tego jest tak zwany IPTV, tj. telewizja, której środkiem przekazu nie jest stacja nadawcza lub antenowa, ale Twój kanał komunikacji z Internetem. IPTV jest pośrednikiem między tradycyjną telewizją a pełnoprawnym niezależnym projektem internetowym. Z jednej strony są to te same stare kanały telewizyjne, ale z niektórymi funkcjami, takimi jak odroczenie oglądania lub żądanie określonego programu.

Przyszłość telewizji internetowej

W przypadku kiedy chcemy oglądać telewizję internetową i filmy online, z pewnością warto sprawdzić, czy masz silne połączenie. 512 kb / s, które wystarcza do oglądania wideo w standardowej jakości. Pamiętaj też, że wideo w rozdzielczości Full HD wymaga około 4 Mb / s gwarantowanej przepustowości.

Pod względem pozycjonowania wiele stacji internetowych przypominają już średniej wielkości telewizje kablowe. Tendencja widzów do opuszczania tradycyjnego formatu jest oczywista i wydaje się, że tradycyjna telewizja nie będzie w stanie utrzymać swojej pozycji w przyszłości. Widzowie stopniowo przechodzą na model OTT (Over-The-Top Content – Approx. ) Model zużycia treści, gdy sygnał jest dostarczany do odbiorcy za pośrednictwem otwartych sieci IP, przez Internet. Jednocześnie ilość oglądanych produktów telewizyjnych rośnie nie tylko na komputerze, ale także na tabletach, urządzeniach mobilnych, a także na telewizorach, ale w przypadku gdzie odbiera się już treści przez Internet.

Przez długi czas panowała opinia, że widz po prostu nie potrzebuje takiej wolności, że z natury jest leniwy i woli oglądać telewizję tradycyjną. Dane pokazują, że tak nie jest – gdy tylko osoba otrzyma większy stopień swobody, nie zamierza już z niej rezygnować. Zmieniają się też bardzo wymagania dotyczące treści i jej jakości. Na przykład 70% czasu tradycyjnej transmisji telewizyjnej poza godzinami największej oglądalności wypełnia treści średniej jakości. W nowym świecie VOD takie treści wcale nie są poszukiwane. Poziom konkurencji na rynku, na którym praktycznie mamy nieograniczony wybór – wymusza prezentowanie treści wysokiej jakości.